لودر سایت

استریسک چیست

شاید تا به حال نام سیستم استریسک (Asterisk) به گوشتان خورده باشد، اما اطلاعات کاملی از آن نداشته باشید و اکنون برایتان سوال پیش آمده باشد که استریسک چیست و چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت استریسک یکی از محبوب‌ترین و بهترین نرم‌افزارهای متن باز (Open Source) است که در سال ۱۹۹۹ توسط مارک اسپنسر (Mark spencer) که مدیرعامل شرکت دیجیوم (Digium) بود پایه‌گذاری شد.
این نرم‌افزار که در حوزه تلفن ویپ (VoIP) است، می‌تواند باعث ایجاد تماس تلفنی در نقاط مختلف شود؛ در حقیقت می‌توان آن را گامی برای عمومیت بخشیدن به روش‌های ارتباطی که بر شبکه‌های کامپیوتری مبتنی هستند دانست. از طرفی استریسک به‌دلیل ویژگی‌های مختلفی چون رایگان بودن، متن باز بودن، استاندارد بودن پروتکل‌های مختلف، امکانات متنوع، عدم وابستگی به سخت‌افزارهای خاص و … مورد توجه کاربران قرار گرفته است و امروزه از آن استفاده‌‌ی زیادی می‌شود.

اگر نمی‌دانید voip چیست روی لینک کلیک کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

استریسک چیست ؟

همان‌طور که گفته شد، شما می‌توانید با کمک این نرم‌افزار بین چند نقطه مختلف تماس تلفنی برقرار کنید.

عملکرد این نرم‌افزار به این شکل است که شما اقدام به شماره‌گیری می‌کنید و سیستم تلفنی استریسک از بین شماره‌هایی که در مجموعه شما وجود دارد و به این سیتم تلفنی وصل است، شماره مقصد موردنظر شما را پیدا می‌کند و کارهای مربوط به انتقال صوت به مکان دوم را انجام می‌دهد.

همچنین از آنجایی که این نرم‌افزار ویژگی متن باز بودن را دارد، می‌توانید از آن در تمامی دستگاه‌های IP-PBX استفاده و تغییرات موردنیاز را روی سیستم تلفنی خود اعمال کنید.

تغییراتی که در نهایت صورت می‌گیرند به این شکل است که پس از ورود تماس به شرکت شما، خطوط وارد گیتوی (gateway) می‌شوند. گیتوی امور مربوط به انتقال تماس به شبکه داخلی شرکت و کابل‌های شبکه را انجام می‌دهد.

سپس سیستم استریسک با توجه به قابلیت‌هایی که دارد، مدیریت تماس‌های ورودی، خروجی و داخلی شرکت شما را مدیریت می‌کنید. حال در ادامه‌ی این مقاله به‌طور کامل با این نرم‌افزار و قابلیت‌هایی که دارد آشنا خواهیم شد.

برای راه اندازی voip با کارشناسان حامین فناوران نوین تماس بگیرید یا روی لینک کلیک کنید..

قابلیت‌های سیستم تلفنی استریسک

تا به اینجا پاسخ سوال استریسک چیست در اختیارتان قرار گرفت و اکنون اطلاعاتی از این نرم‌افزار متن باز دارید. اما این سیستم چه قابلیت‌هایی دارد که باعث شده بسیاری از شرکت‌ها نسبت به استفاده از آن اقدام کنند؟ این قابلیت‏‌ها عبارتند از:

۱- اپراتور هوشمند

برنامه‌نویسی این برنامه به شکلی انجام شده است که اگر فردی با شرکت شما تماس بگیرید، بعد از ورود تماس منوی شرکت و تمام بخش‌هایی که در شرکت شما وجود دارد به‌صورت صوتی برای فرد پخش خواهد شد. سپس تماس‌گیرنده عدد بخش موردنظر را شماره‌گیری می‌کند و سیستم استریسک تماس را به‌شکل خودکار به بخش مربوطه متصل می‌کند.

۲- ساخت داخلی‌های متعدد بدون محدودیت

اگر شرکت شما بخش‌های مختلفی دارد، می‌توانید با استفاده از این سیستم و پروتکل‌های SIP و IAX هرتعداد داخلی که نیاز دارید را بسازید. بنابراین نگران محدودیت نباشید و با استفاده از این نرم‌افزار به تعداد دلخواه داخلی با کاربری‌های مختلف بسازید.

۳- صندوق انتقادات و پیشنهادات

سومین قابلیت، امکان تنظیم صندوق صوتی است. شما می‌توانید با این سیستم بخشی را برای انتقادات و پیشنهادات تماس‌گیرنده‌ها تنظیم کنید و سپس با استفاده از صدای ضبط شده آن‌ها متوجه نقاط ضعف و قوت شرکت خود شوید.

علاوه‌بر این موضوع، شما می‌توانید برای هریک از داخلی‌ها نیز یک صندوق صوتی تنظیم کنید تا اگر تماس‌گیرنده موفق به برقراری ارتباط با داخلی موردنظر نشد، پیغام خود را بگذارد.

۴- انتقال تماس

شما می‌توانید یک شماره ثابت یا یک شماره همراه را برای هرکدام از داخلی‌ها تعریف کنید تا با استفاده از آن‌ها تماس را از یک داخلی به داخلی دیگر انتقال دهید. این قابلیت زمانی به درد می‌خورد که شما بخواهید پاسخ دادن به یک تماس‌گیرنده را به بخش دیگری واگذار کنید.

۵- پیجینگ در استریسک چیست

این سیستم از محبوب‌ترین سیستم‌هایی است که شرکت‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. برای مثال یکی از قابلیت‌های مهم این برنامه، پیجینگ است که باعث شده مدیران رو به استفاده از این برنامه بیاورند.

این قابلیت شرایطی را فراهم می‌سازد که مدیر شرکت می‌تواند هرتعداد داخلی که می‌خواهد را به یک سیستم یکپارچه پیجینگ تبدیل کند و هرزمان که بخواهد با تمامی داخلی‌ها در یک زمان به‌صورت یکطرفه صحبت کند.

 ۶- صف انتظار

صف انتظار دیگر قابلیت این سیستم است. با وجود این قابلیت، دیگر تماس‌ها به‌طور مستقیم به داخلی‌های موردنظر وصل نمی‌شوند، بلکه ابتدا باید وارد صف انتظار شوند و دقایقی را در صف بمانند تا داخلی موردنظرشان آماده پاسخگویی به آن‌ها شود.

همچنین در زمان انتظار، برای افراد موسیقی یا شعارهای تبلیغاتی پخش خواهد شد و تعداد افرادی که در صف هستند نیز برای جلب رضایت بیشتر تماس‌گیرنده‌ها اعلام می‌شود.

برای انجام خدمات پشتیبانی ویپ روی لینک کلیک کنید.

ویژگی های فوق العاده ای که استریسک را متمایز می‌کند چیست؟

علاوه‌بر قابلیت‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، این سیستم ویژگی‌های دیگری نیز دارد که می‌توان به پشتیبانی این نرم‌افزار از تماس سه طرفه، خدمات شناسه تماس، ADSI، IAX، SIP به‌عنوان کلاینت و سرور و MGCP تنها به‌عنوان مدیریت تماس اشاره کرد.

علاوه‌بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد، سیستم Asterisk ویژگی‌های مهمتر دیگری نیز دارد که می‌توان High Availability و Clustering را نام برد. بنابراین این سیستم را می‌توان یکی از سیستم‌های قدرتمند مانند سیستم TDM Based دانست و از آن برای ارائه خدمات نوین ارتباطی استفاده کرد.

کاربرد اصلی Asterisk چیست

سیستم استریسک به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند یک سیستم کامپیوتری ساده را به یک سرور ارتباطی تبدیل کند و باعث شود که تبادل صدا و تصویر انجام شود. همین ویژگی، این نرم‌افزار را به یک سیستم کاربردی تبدیل کرده است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک در حال استفاده از این سیستم هستند.

از طرفی کار با این نرم‌افزار چندان سخت نیست و کاربران می‌توانند به‌راحتی شرایط کار با آن را یاد بگیرند و از قابلیت‌های آن برای ایجاد شبکه‌های ارتباطی استفاده کنند.

حال شاید برای شما سوال پیش آید که این سیستم بر روی چه سیستم‌عامل‌هایی بارگذاری می‌شود که در ادامه این سیستم‌عامل‌ها را نام خواهیم برد.

  1.  Solaris
  2. Linux
  3.  Mac OSX
  4. NetBSD
  5. Unix
  6.  FreeBSD
  7.  OpenBSD

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که علاوه‌بر این سیستم‌عامل‌ها، پلتفرم‌های ویندوز نیز از سیستم استریسک استفاده کرده‌اند و نتیجه مطلوبی نیز به‌دست آورده‌اند.

نویسنده پست: haaminco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: دوست گرامی لطفا در باز انتشار محتوای سایت ذکر نام منبع را لحاظ فرمائید !!!!!