لودر سایت

خدمات اکتیو شبکه چیست؟

اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید، باید با دقت به تمام تجهیزات شبکه مورد نیاز آن فکر کنید و به خوبی آن ها را به وصل کنید، این کار درواقع همان خدمات اکتیو شبکه است.

خدمات اکتیو شبکه به چه معناست؟

هنگامی که شما شبکه خود را راه اندازی کردید، در مرحله بعد باید بتوانید بین این بخش‌ها ارتباط برقرار کنید و آن ها را به هم مرتبط کنید. اکتیو در لغت به معنی فعال است این یعنی فعالیت های نرم افزاری برای تجهیزات شما محیطی کاملا امن به وجود می آورد.به عبارت دیگر شما باید به داده ها و سیگنال های شبکه خود یک فرایند مشخصی را بدهید تا این داده ها بتوانند با یکدیگر مرتبط باشند. برای این کار باید متناسب با نوع سیستمی که دارید، مودم، سوئیچ و سایر تجهیزات شبکه را تهیه و تنظیم کنید. بهتر است برای راه اندازی شبکه از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. تجهیزات شبکه به طور کلی در دو دسته تقسیم بندی می شود. که خدمات اکتیو و پسیو می‌باشند. خدمات اکتیو شامل مواردی همچون نصب آنتی ویروس است و این عملیات بعد از مراحل خدمات پسیو انجام می شود.

 

خدمات اکتیو شبکه شامل چه مواردی است؟

برای راه اندازی خدمات اکتیو شبکه ابتدا باید تمامی تجهیزاتی که مرتبط با شبکه هستند، مانند سوئیچ، مودم، اکسس پوینت و غیره را تنظیم و پیکر بندی کرد. مرحله ی بعد نصب سیتم های سرویس گیرنده و سرویس دهنده است و باید آن ها را تنظیم کنید.در مرحله بعد باید نرم افزار های تحت شبکه ی مختلف مانند آنتی ویروس یا نرم افزارهای تجاری و سایر نرم افزارها را نصب کرده و آن ها را به سیستم اضافه کنید.در مرحله بعد باید تمامی سیستم ها و اکانت ها را پیکر بندی کنید. با پیکر بندی تجهیزات شبکه شما به راحتی می توانید فایل های خود را کنترل کنید. و در نهایت شما می توانید مدیریت اینترنت خود را راه اندازی کنید.

اجزای استفاده شده در خدمات اکتیو شبکه

مودم

یکی از اصلی ترین و اولین تجهیزاتی که در راه اندازی شبکه به آن نیاز دارید، مودم است. مودم را باید از شرکتی که به شما را ارائه می دهد دریافت کنید. با داشتن مودم شما می‌توانید تمامی سرورها و سیستم های خود را به اینترنت متصل کنید‌.توجه داشته باشید که هر چه تعداد کامپیوترهای شبکه ی شما بیشتر باشد به تعداد مودم بیشتری نیاز خواهید داشت.

انواع مودم

مودم ها به دو دسته مودم دیجیتال و مودم ADSL تقسیم می شوند. امروزه کاربران با روش های مختلفی به اینترنت وصل شده و از آن استفاده می کنند. اما یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین این روش ها برای متصل شدن به فضای اینترنت استفاده از مودم های دیجیتال و ADSL است.

روتر

یکی دیگر از تجهیزات که برای شبکه مورد نیاز است، روتر می باشد. وظیفه روترها این است که ترافیک داده ها را بین چند شبکه برقرار کرده و داده ها را انتقال می دهد. روترها در اندازه های مختلف وجود دارند برخی از روتر تنها به یک سیستم متصل می‌شوند، بنابراین بهتر است روترها را با توجه به نیاز شبکه خود تهیه کنید.

انواع درگاه و روتر پیشرفته

همان طور که اشاره کردیم روتر یکی از سخت افزارهایی است که در شبکه های اکتیو به کار می رود. از روترها در شبکه های LAN و WAN استفاده می شود. در واقع وظیفه ی اصلی روترها این است که یک شبکه را به شبکه دیگر وصل کرده و اطلاعات را در مسافت های طولانی منتقل می کند.

فایروال

در تجهیزات اکتیو شبکه فایروال به عنوان به فیلتر کننده عمل می کند. وظیفه اصلی فایروال ها این است اجازه نمی دهد افراد به اطلاعات مهم موجود در شبکه دسترسی داشته باشند.بنابراین به طور کلی اگر کسی بخواهد به اطلاعات مهم شبکه دسترسی داشته باشد باید از این مانع عبور کند.

 

سوئیچ شبکه

از سوئیچ در شبکه زمانی استفاده می شود که می خواهید دستگاه ها را به یکدیگر متصل کنید. به عبارت دیگر در شبکه هایی مانند LAN دستگاه ها را به هم متصل می کند.سوئیچ شبکه در نوع چهار پورت و ۲۴ چهار پورت تولید می شوند و شما باید با توجه به نیاز خود این سوئیچ شبکه را خریداری کنید. به طور کلی سوئیچ شبکه یکی از تجهیزات مهم در شبکه است.

 

اکسس پوینت

اکسس پوینت یکی دیگر از تجهیزات مهم در شبکه های اکتیو است، کاربرد این شبکه ها زمانی است که شما در شبکه به یک شبکه بی سیم نیاز دارید. این تجهیزات شبکه را در هر منطقه ای می توانید نصب کنید حتی می توانید این تجهیزات شبکه را در مناطقی قرار دهید که مودم وجود ندارد.

چگونه خدمات اکتیو شبکه را ارائه می دهند؟

پس از تهیه تجهیزات و راه اندازی این تجهیزات و مشاوره شبکه، مرحله ی بعد ارائه خدمات اکتیو است.در مرحله ی مشاوره شبکه تمامی نیازهای شبکه و اهداف شبکه مورد توجه و بررسی قرار می گیرد. بنابراین پس از این که تاییدیه خود را دریافت کردید باید نرم افزارها و سیستم های مورد نیاز را نصب کنید و شبکه را ارزیابی و عیب یابی کنید تا در صورت وجود مشکلات آن ها را رفع کنید.پس از طی کردن تمامی این مراحل شبکه راه اندازی شده و باید روش کار با سیستم را به کارکنان شبکه یاد دهید.

مراحل موجود در شبکه های اکتیو

در شبکه های اکتیو چهار مرحله وجود دارد که آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

مرحله ی اول این است که تجهیزات شبکه را پیکربندی کنید، این تجهیزات شامل سوئیچ ها، روتر و فایروال است.

در مرحله ی دوم باید سیستم عامل هایی مانند Windows Server را نصب کنید.

در مرحله ی بعد باید سرویس های تحت شبکه را نصب کنید این سرویس ها شامل Domain و DHCP می باشد.

و در نهایت باید نرم افزارهای تحت شبکه مانند آنتی ویروس و سایر نرم افزارها را نصب کنید.

سخن آخر

به طور کلی باید گفت که تجهیزات اکتیو شبکه یکی از بخش های مهم در هر شبکه است.زیرا این تجهیزات بخش های مختلف شبکه را به هم وصل کرده و امنیت شبکه شما را تامین می کنند.

نویسنده پست: haaminco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: دوست گرامی لطفا در باز انتشار محتوای سایت ذکر نام منبع را لحاظ فرمائید !!!!!